Zdravotní pojišťovnu v pololetí změní zhruba 52.600 lidí, což je asi o 6000 méně než v minulém pololetí. Nejvíc nových klientů získají po započtení odchodů středně velké pojišťovny – Zdravotní pojišťovna Ministerstva vnitra ČR (ZPMV), Oborová zdravotní pojišťovna (OZP) a Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (ČPZP). Vyplývá to z dat o přestupech ke konci března, která má ČTK k dispozici. Čísla se mohou ještě mírně změnit kvůli případným reklamacím pojišťoven. Další možnost změnit pojišťovnu mají Češi do září.
Zdravotní pojištění/ilustrační foto
V ČR působí sedm zdravotních pojišťoven. Největší z nich je Všeobecná zdravotní pojišťovna, která hradí péči ze zdravotního pojištění přibližně za dvě třetiny všech pacientů. Od pojišťovny odešlo zhruba 18.000 pojištěnců, při započtení nově registrovaných tak přišla asi o 2200 lidí. „Přes zvyšující se sporné aktivity některých zdravotních pojišťoven směrem k akviziční kampani se VZP daří držet stabilní kmen klientů,“ řekl mluvčí pojišťovny Oldřich Tichý.

Druhou největší ZPMV opustilo ke konci března kolem 6300 pojištěnců, celkově si ale o 4100 polepšila, což je nejvíc ze všech pojišťoven. Podle Aleny Frolíkové, ředitelky oboru kanceláře generálního ředitele, to bylo také díky pracovištím pojišťovny po celé republice a benefitům hrazeným z fondu prevence. Největší roli ale podle ní sehrála ekonomická stabilita pojišťovny, schopnost hradit zdravotní péči včas a síť smluvních zařízení.

ČPZP, která má třetí největší počet klientů, přibylo po započtení asi 8500 odchodů více než 3700 nových klientů. Podle obchodního ředitele pojišťovny Vladimíra Matty zájem o služby pojišťovny dokladuje její stabilitu, finanční zdraví a kvalitní služby.

OZP získala 3600 nových klientů, téměř 7700 ji opustilo. Se ztrátou asi 4000 klientů je to největší úbytek ze všech pojišťoven. „Dochází k poklesu zejména v regionech, kde je obvykle vyšší fluktuace klientů. Jsou to obvykle místa poznamenaná sociálním vyloučením. Jsme si vědomi toho, že tito klienti zdravotní pojišťovnu mění častěji a OZP již dříve učinila rozhodnutí, že v těchto oblastech nebude akvizici klientů podporovat,“ řekl mluvčí pojišťovny Jiří Sochor.

Od VoZP podle dat, které má ČTK k dispozici, odešlo asi 5300 lidí. Celkově šlo o úbytek přes 1200 klientů. „VoZP má k dispozici aktuálnější údaje a podle nich je úbytek nižší. Představuje zhruba 0,16 procenta pojistného kmene, tedy nijak významné číslo vzhledem k tomu, že VoZP nepoužívá k náboru pojištěnců externí subjekty,“ sdělil ČTK vedoucí oddělení marketingu pojišťovny Jan Mates.

Na pokles počtu pojištěnců RBP (dříve Revírná bratrská pokladna) měla podle jejího mluvčího Ivo Čelechovského migrace obyvatel z Ostravy a Karviné i demografická situace obecně. „V následujících dnech se chceme zaměřit i na podrobný marketingový průzkum dalších možných vlivů, jako například atraktivnosti preventivních a bonusových programů pro jednotlivé věkové kategorie, zohlednění dalších požadavků zaměstnavatelů nebo možný vliv poskytované zdravotní péče,“ uvedl. Pojišťovnu opustilo přes 6000 klientů, po započtení příchodů přišla o necelých 500.

Novými klienty Zdravotní pojišťovny zaměstnanců Škoda, která je nejmenší a zaměřuje se především na zaměstnance této automobilky, získá od pololetí 700 nových, celkem si polepší o 134. „Jsme regionální pojišťovna se stabilním, loajálním kmenem a mezi třemi s kladným saldem pojištěnců,“ řekl asistent ředitelky pojišťovny Petr Kvapil.

Loni v jarním termínu nejvíc klientů přibylo ČPZP, druhý největší přírůstek evidovala ZPMV a získala také ZP Škoda. Ostatní zdravotní pojišťovny zaznamenaly úbytek, nejvíc lidí odešlo od VoZP a VZP.

27.4.2019

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv