Zdravotnické finance jsou podle ministra Svatopluka Němečka (ČSSD) stabilizované, zdravotní pojišťovny včetně Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) skončily rok 2014 s přebytkem a nemocnice hospodařily vyrovnaně. „Úspor bylo dosaženo poklesem cen léků. Na zvýšení platů ve všech nemocnicích peníze jsou,“ řekl dnes na tiskové konferenci Němeček a upřesnil, že přes zdravotní pojišťovny šlo do systému loni téměř 230 miliard korun. Podle opozice se ale zdravotnickým financím daří hlavně díky tomu, že předloni tehdejší vláda přilila do resortu peníze a současná vláda její krok loni zopakovala.

Hodnocení výsledků/ilustrační foto

„Většina klíčových nemocnic skončila rok 2014 s kladným nebo vyrovnaným hospodářským výsledkem, a to fakultních i krajských. Velmi pozitivně hodnotím i to, že se dařilo pojišťovnám udržovat vyrovnané hospodaření a nebylo to na úkor pacientů. Považuji to za velmi dobrý výsledek, který tady několik let nebyl,“ řekl ministr.

Ocenil zlepšení zejména Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP), která loni skončila s přebytkem téměř čtvrt miliardy, zatímco předloni s propadem téměř jedné miliardy a rok předtím 3,5 miliardy. Ředitel VZP Zdeněk Kabátek potvrdil, že řádně vrátili část půjčky státu. Za péči platila VZP loni včas a bude včas platit i letos.

„Za ocenění stojí i činnost lékového ústavu, který revizí cen léků ušetřil zdravotnímu pojištění přes dvě miliardy korun,“ připomněl Němeček. Ředitel ústavu Zdeněk Blahuta upřesnil, že loni hloubkovými revizemi cen uspořili systému 493 milionů a zkrácenými revizemi 1,7 miliardy korun.

Z přímo řízených 20 nemocnic a ústavů měly podle ministra loni problém jen dvě, brněnská Fakultní nemocnice u sv. Anny a pražská Nemocnice Na Bulovce. Vláda jim pomohla částkou 700 milionů korun. Krajské nemocnice podle hejtmana Vysočiny Jiří Běhounka jsou aktuálně v plusu 750 milionů.

Dobré výsledky podle ministra umožnily od 1. ledna zvýšit tarifní platy zdravotníků i ostatních pracovníků v nemocnicích o pět procent. Navýšení je zajištěno úhradovou vyhláškou pro všechny nemocnice.

„Rozkvět nebyl tak obrovský, ale zklidnila se atmosféra slibem, že se přilijou peníze,“ řekl ČTK exministr zdravotnictví a místopředseda sněmovního zdravotního výboru Leoš Heger (TOP 09). Zdravotnické finance se podle něj zlepšily už v roce 2013, loňský rok tak zčásti běžel setrvačností z minulých let.

Také prezident České lékařské komory Milan Kubek ministrův optimismus mírnil. Vláda podle něj stále nevyřešila nedostatek lékařů, zákon o jejich specializačním vzdělávání dosud nepředložila. „Ani pětiprocentní zvýšení platů není řešením, lékaře v nemocnicích neudrží, pokud nebudou mít jistotu, že platy budou dál zvyšovány,“ řekl Kubek ČTK.

Podle předsedkyně zdravotnických odborů Dagmar Žitníkové není situace v nemocnicích až tak optimistická, jak uvádí ministr. Stále tam prý cítí dopad předchozích omezujících opatření. Vítá ale, že resort je finančně stabilizovaný. „Je vidět, že predikce výběru zdravotního pojištění vychází, i v souvislosti s tím znovu otevřeme jednání o platech a počtech zaměstnanců i jejich pracovní zátěži,“ řekla ČTK.

Němeček novinářům potvrdil, že pokud se bude ekonomika vyvíjet jako dosud, je připraven v druhé půli roku začít jednání o dalším růstu platů.

13.1.2015

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv