Sněmovní zdravotnický výbor se dnes postavil proti návrhu začlenit pod státní pokladnu i zdravotní pojišťovny. Někteří poslanci mluvili o znárodnění zdravotního pojištění. Změnu má přinést vládní novela zákona o rozpočtových pravidlech, podle níž by si musela převést účty do České národní banky i Správa železniční dopravní cesty (SŽDC). Sněmovní rozpočtový výbor novelu už dříve podpořil jen s drobnými úpravami.

Zdraví a peníze/ilustrační foto

Zdravotnický výbor navrhl z předlohy zdravotní pojišťovny vyjmout navzdory nesouhlasu ministerstva financí. Podřízením dalších účtů státní pokladně chce vláda zejména zmírnit růst státního dluhu.

„Zdravotní pojišťovny nejsou státní organizace. Stát si chce tímto způsobem půjčit,“ uvedla Soňa Marková, jež úpravu podpořenou výborem navrhla. „Máme před sebou pokus o znárodnění zdravotního pojištění,“ řekl bývalý ministr zdravotnictví Leoš Heger. Podle Bohuslava Svobody jde o snahu ministerstva financí řídit ministerstvo zdravotnictví.

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček soudí, že změna by zdravotnictví přinesla spíše rizika. Pochyby o návrhu vyjadřovali i někteří koaliční poslanci z ČSSD a KDU-ČSL. Naopak předseda výboru Rostislav Vyzula označil výtky za nedorozumění. Ministerstvo financí tvrdí, že změny by mohly přinést roční úsporu na úrokových nákladech státního dluhu v řádu stovek milionů až miliard korun v závislosti na vývoji výnosů státních dluhopisů.

V případě, že by Sněmovna vynětí zdravotních pojišťoven z novely nepřijala, budou poslanci v závěrečném schvalování hlasovat i o dalších návrzích zdravotnického výboru. Jde o zrušení pravomoci ministerstva financí stanovit majitelům účtů pod státní pokladnou režim plateb, případně vyjmout z této kompetence jen zdravotní pojišťovny. Z devíti měsíců na tři roky od účinnosti novely by se podle dalšího návrhu výboru měla posunout lhůta na převod účtů pojišťoven z komerčních bank do centrální banky.

Povinnost převodu kont by se navíc nemusela týkat obchodních činností zdravotních pojišťoven, tedy například cestovního pojištění. S tímto návrhem přišlo samo ministerstvo financí.

Vládní novela rozšiřuje okruh peněz, které musí mít v rámci státní pokladny kraje, obce, jejich dobrovolné svazky, regionální rady, vysoké školy a veřejné výzkumné instituce. Nyní spadají pod státní pokladnu například peníze na výdajových a příjmových účtech státního rozpočtu, účtech pro spravování daňových příjmů, účty rezervních fondů organizačních složek státu, státních fondů, účty SŽDC pro příjmy dotací nebo účty měst a krajů k příjmu dotací.

Zdravotní pojišťovny budou muset vydat podle důchodové zprávy miliony korun na změnu informačních systémů a desítky milionů kvůli nutnosti informovat plátce a další smluvní partnery o změně bankovního účtu. Pojišťovny taky přijdou o příjmy z úroků. Zaměstnanecké pojišťovny už varovaly, že budou muset omezit preventivní programy, které z úroků hradily. Novela jim ale umožní převádět do fondu prevence až jedno promile ze základního fondu.

3.12.2015

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv