V noci ze soboty na neděli zemřel pediatr, vědec a vysokoškolský pedagog Miloš Velemínský, bylo mu 87 let. Byl průkopníkem péče o novorozence v Česku, bývalý prezident Miloš Zeman mu v roce 2018 udělil medaili Za zásluhy. O úmrtí Velemínského dnes informovala Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, kde byl mimo jiné děkanem zdravotně sociální fakulty.

„Jeho zásluhou byla vytvořena v 70. letech 20. století první jednotka intenzivní péče pro patologické novorozence v ČR. V roce 1984 založil v Českých Budějovicích první samostatné novorozenecké oddělení v ČR. Byl také zakladatelem a ředitelem společnosti Lékařská služba první pomoci v Třeboni. Do konce minulého roku ještě ordinoval ve své dětské ordinaci v Třeboni,“ uvedla univerzita.

Se Zdravotně sociální fakultou Jihočeské univerzity (ZSF JU) začal Velemínský spolupracovat v roce 1991. V letech 1998 až 2004 byl proděkanem pro vědu a výzkum, pak byl sedm let děkanem ZSF JU a působil tam až dosud.

Kromě mnoha odborných publikací je autorem či spoluautorem i několika populárně naučných knih. Například kniha Nemocné dítě – průvodce pro rodiče je podnětem k navázání kvalifikovaného a oboustranně obohacujícího kontaktu mezi lékaři a rodiči. O rodinách, kterým se narodí postižené dítě, napsal knihu Celebritami proti své vůli. S novinářkou Ivanou Karáskovou sepsal v roce 2018 autobiografickou knihu Takový je život, což je rozhovor prokládaný skutečnými příběhy pacientů. 

Velemínský za svoji činnost obdržel řadu ocenění. Získal například cenu Zlatá šupina udělovanou těm, kteří se svými činy a celoživotní prací zasloužili o rozvoj či dobré jméno kraje. Za přínos neonatologii dostal v roce 2010 občanskou cenu Purpurové srdce. V říjnu 2018 mu tehdejší prezident Miloš Zeman předal medaili Za zásluhy.

18.3.2024

zdroj:


Další články

Na přehled všech zpráv