Krajská nemocnice T. Bati (KNTB) ve Zlíně dokončila modernizaci hemodialyzační stanice. Zvýšil se počet dialyzačních lůžek z 12 na 16. Nové prostory umožní také rozšířit služby o metodu peritoneální dialýzy, což je dialýza prováděná v domácím prostředí samotným pacientem přes speciální katetr zavedený do dutiny břišní laparoskopickou metodou. Novinářům to dnes řekl primář interního oddělení KNTB Vladimír Kojecký.

Modernizace stanice trvala deset měsíců a stála 26 milionů korun. Stanice má bezbariérový přístup, nová okna, podlahy, elektroinstalaci, rozvody medicinálních plynů, klimatizaci i zázemí pro zdravotníky. Součástí obnovy byl také nákup nových hemodialyzačních panelů. „Do modernizovaných prostor jsme také nově přesunuli nefrologickou ambulanci, která navazuje právě na pracoviště hemodialýzy,“ uvedl Kojecký. Přibyla také možnost při dialýze izolovat pacienty s akutní infekcí.

„Musím říct, že jsme za modernizaci velmi rádi. Se stárnutím populace a prodloužením délky života se počet pacientů zařazených do dialyzačního programu postupně zvyšuje. Je proto nutné mít pro ně kvalitní zázemí,“ uvedl primář. V plánu je také obnova hemodialyzačních přístrojů a lůžek. Novinkou budou tři lůžka s integrovanou váhou, což umožní lepší nastavení parametrů dialýzy u méně pohyblivých pacientů

V KNTB se ročně dělá přes 10.000 dialýz. Nejmladšímu pacientovi jeá 32 let, nejstaršímu 85 let. Pacienti zařazení do pravidelného dialyzačního režimu dojíždějí do nemocnice na dialýzu alespoň dvakrát až třikrát týdně. Dialýza trvá minimálně čtyři hodiny. Nemocnice zajišťuje také takzvané prázdninové dialýzy pro pacienty, kteří přijíždějí do Zlína na různé akce, pracovní cesty, dovolenou či do lázní v Luhačovicích.

Hemodialýza se ve zlínské nemocnici dělala poprvé na začátku 70. let minulého století. „Od té doby prošla obrovskými změnami k lepšímu, od lepší dostupnosti přes nové léky a technické vybavení, jako je domácí či peritoneální dialýza, až po telemedicínu, která umožňuje lékařům sledovat proces doma prováděné dialýzy ze vzdáleného přístupu prakticky kdykoliv a odkudkoliv. To je do budoucna v plánu i ve zlínské krajské nemocnici,“ uvedla mluvčí nemocnice Dana Lipovská.

Dialyzační péče je nezbytná pro život pacientů se selháním ledvin. Principem dialýzy je čištění krve, které u nemocného nahrazuje činnost nefunkčních ledvin. Pomáhá odstranit z těla odpadní látky a přebytečné tekutiny, což jinak obstarávají zdravé ledviny.

KNTB bude v budově interny dělat také rekonstrukci centra digestivní endoskopie a plánuje i zateplení fasády objektu, řekl dnes ředitel nemocnice Jan Hrdý.

19.3.2024

zdroj:


Další články

Na přehled všech zpráv