Zdravotníci z novorozeneckého oddělení Krajské nemocnice T. Bati (KNTB) ve Zlíně vyvinuli s Radkou Divokou z neziskové organizace Nedoklubko NedoVak. Jak název napovídá, jde o bezpečný vak pro nedonošené děti, sdělila dnes ČTK mluvčí nemocnice Dana Lipovská.

„Všichni asi znají pojem klokánkování, kdy se dítě uváže do šátku na břicho, aby mělo co nejtěsnější kontakt s maminkou. Nedovak byl vyvinutý právě na těchto principech. Jeho obrovskou výhodou je ale to, že je uvázaný tak bezpečně, aby maminka mohla usnout nebo si číst, aniž by se s dítětem mohlo cokoliv stát,“ uvedl primář neonatologie KNTB Jozef Macko. „Pro vývoj dítěte je velmi důležité, aby byli rodiče co nejdříve po porodu zapojeni do péče o něj. Nedonošených dětí se to týká o to více,“ uvedl primář.

Nejprve vznikl ve zlínské porodnici prototyp, který je patentovaný. V Nedoklubku ušili a rozeslali přes 400 vaků do perinatologických center v Česku. „O NedoVak je velký zájem, proto jsme iniciovali vznik edukačního videa pro zdravotníky, aby věděli, jak ho správně uvázat na maminku nebo tatínka a jak tam umístit miminko, aby byl kontakt ´skin to skin´ co nejprospěšnější a mohl trvat co nejdéle,“ uvedla Divoká.

Vak je z vysoce elastického materiálu, aby se přizpůsobil tělu rodiče i dítěte. „Když si vzpomenu sama na sebe jako na maminku předčasně narozené holčičky, úplně si vybavuji ty pocity, kdy se člověk bojí, že při několikahodinovém klokánkování usne a miminko sklouzne a ublíží si. S NedoVakem, který mimochodem slouží nejen maminkám, ale i tatínkům, se to stát nemůže,“ uvedla ředitelka Nedoklubka Lucie Žáčková.

Trendem v neonatologické péči je bonding a přikládání dětí po porodu na tělo rodiče i u předčasně narozených dětí. „Zlínská porodnice je jedním z prvních pracovišť, kde se nastavil takový přístup. Považuji to za velmi důležité pro celkovou adaptaci miminka po porodu. Lépe si zvyká na nové prostředí a lépe se osidluje bakteriemi od maminky. Tím je trochu připravenější na život venku. Nám se to rozhodně osvědčilo,“ uvedl Macko.

(ČTK)

13.2.2024

zdroj:


Další články

Na přehled všech zpráv