Velkou novelu zákona o veřejném zdravotním pojištění, která mění úhrady moderních léků, dohodovací řízení nebo práci revizních lékařů zdravotních pojišťoven, vláda na dnešním zasedání schválila. Novela také přidá zdravotním sestrám možnost předepisovat některé pomůcky a praktickým lékařům nové léky. Měla by platit od roku 2022, v návrhu zakotvené změny budou veřejné zdravotní pojištění stát zhruba 100 milionů korun navíc. Mění se několik desítek ze 61 paragrafů zákona, podle ministerstva jde o největší novelu nejméně od roku 2007. Návrh nyní posoudí Sněmovna.

„Novela je propacientská a má zajistit lepší dostupnost zdravotní péče, jasnější vymahatelnost nároku pojištěnců na zdravotní péči, aby se nestalo to, že zdravotní pojišťovny rozhodují o nároku pojištěnce každá jinak. Aby se sjednotil proces přiznání nároku pojištěnce, rozhodování revizních lékařů například při žádosti o individuální úhradu léku a podobně,“ řekl Vojtěch po jednání vlády.

Nejzásadnější je podle ministrova vyjádření ze začátku července změna úhrad drahých inovativních léčiv a přípravků na vzácná onemocnění ze strany pojišťoven. U nemocí, kterými trpí nejvýše jeden člověk z 5000, se obtížně sbírají data o účinnosti léků. Na základě těch pojišťovny ale rozhodují, jestli budou pacientům hrazené z pojištění. Pojišťovny nově zohlední názor komise složené z odborníků na danou nemoc a bude možné se odvolat.

Nové léky dostávají v současné době dočasnou úhradu na tři roky. Nově to bude na pět let, a potom se jejich účinnost vyhodnotí. I kdyby úhradu z veřejného zdravotního pojištění po pěti letech lék nezískal, pacienti, kteří ho už dostávali a fungoval jim dobře, ho budou moci užívat i nadále. Platit jim ho nebude pojišťovna, ale výrobce.

V současné době nemocní často žádají, aby jim drahé moderní léky pojišťovny hradily na takzvaný paragraf 16, což je výjimka uvedená v zákoně. Ze zhruba 450 000 žádostí za rok by změna zákona měla eliminovat zhruba třetinu. Pojišťovny jich kladně vyřizují kolem 90 procent a platí za ně přes dvě miliardy korun za rok.

Zákon upravuje také proces dohodovacího řízení, ve kterém zástupci jednotlivých segmentů zdravotní péče vyjednávají se zdravotními pojišťovnami o úhradách péče na celý rok. Ministerstvo se zaměří na jednotlivé vyjednávače a platnost jejich plných mocí. Chce také více zveřejňovat protokoly z jednání. Mění také úhrady některých zdravotnických prostředků. Například pleny budou moci nově předepisovat pacientům i zdravotní sestry.

„Co je revoluční, že nově přímo podle zákona dáváme možnost pacientským organizacím vstupovat do systému v rámci rozhodování o tom, jestli nějaký lék bude hrazen nebo nikoli. Společně budou s odbornými společnostmi, se zdravotními pojišťovnami a s ministerstvem zdravotnictví rozhodovat o tom, jestli určitý lék má přidanou hodnotu pro lepší kvalitu života pacientů a bude tedy možnost ho standardně hradit a nikoli na základě individuálních žádostí u zdravotních pojišťoven,“ poznamenal Vojtěch.

Na základě návrhu České stomatologické komory byly do novely zákona o veřejném zdravotním pojištění zahrnuty novinky, které učiní péči dostupnější pro pacienty s vážnými ortodontickými vadami, jako jsou rozštěpy, vrozené nebo systémové vady. Také rozšíří úhradu i na jiné než základní zubní náhrady.

24.8.2020

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv