Zvýšení platů zdravotníků o deset procent, jak žádají zdravotnické odbory, není podle vicepremiéra a ministra financí Andreje Babiše (ANO) teď reálné. Bude podle něj možné až v transparentním zdravotnictví, kdy se peníze nebudou ztrácet v netransparentních nákupech přístrojů a dalších vstupů. Babiš to řekl novinářům po svém příchodu na sedmý sjezd Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče, kde až do soboty jednají dvě stovky delegátů zastupujících 35.000 členů svazu.
Prioritami pro další čtyři roky jsou pro odboráře kvalitní pracovní podmínky pro zaměstnance a slušné odměny za práci. Pro příští rok odbory požadují desetiprocentní navýšení tarifních platů. Vláda schválila navýšení o 3,5 procenta, odbory se s ministrem zdravotnictví Svatoplukem Němečkem (ČSSD) dohodly zatím na pěti procentech. Odboráři hodlají vyjednat s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) navýšení o deset procent, až se vrátí s cesty do USA.
Přidat nyní víc než pět procent by podle Němečka mohlo systém rozkolísat. „Neměli bychom si podříznout slepičku, která nás živí, to je ten systém,“ zdůraznil dnes Němeček odborářům s tím, že pokud příjmy resortu porostou dál, je reálné další navýšení platů už ke konci příštího roku. Podle Němečka se nyní, poprvé po mnoha letech, navýšení tarifů bude týkat všech pracovníků zdravotnictví. Peníze na to všechna zařízení, tedy státní i soukromá, dostanou.
Navýšení pro resort s roční spotřebou 290 miliard korun nebude podle odborářů velkou zátěží. Nemocnice dostávají ročně od zdravotních pojišťoven kolem 60 miliard korun. Dohodnutých pět procent jsou tři miliardy, deset procent pak šest miliard, a to včetně odvodů, což podle odborových analýz současné příjmy zdravotního pojištění pokryjí.
„Pokud začneme být transparentní a budou transparentní úhrady, tak je tam plno peněz a určitě by se našly peníze pro ty, kteří si to zaslouží, to jsou lékaři a zdravotní sestry a další zdravotnický personál,“ řekl Babiš. Kdy zdravotnictví transparentní bude, je podle něj věcí Němečka.
Odborářům pak na sjezdu jako návod ke ztransparentnění toků peněz řekl, že je potřeba zveřejňovat smlouvy mezi zdravotními pojišťovnami a poskytovateli péče, a nákupy nemocnic, které spadají pod ministerstvo zdravotnictví, jež podle Babiše ale nikdo neřídí.
Jako příklad největších problémů uvedl Nemocnici Na Homolce, jejíž ředitel si ukládal peníze „do zlatých cihliček“. Audit ukázal, že netransparentně nemocnice utratila 3,4 mld. korun, řekl Babiš. Podotkl, že dnes podal trestní oznámení na nákup přístrojů v ostravské fakultní nemocnici, které dříve šéfoval Němeček. Tento nákup je podle Babiše předražený a souvisí s rozhodnutím vlády v demisi z roku 2009 o nákupu přístrojů za 1,5 miliardu korun. „To se mi zdá být velice nestandardní a v rámci toho byl nakoupen i tento CyberKnife,“ řekl Babiš.
Peníze v systému podle něj jsou, je jich tam podle něj „strašně moc, akorát končí na špatných místech.“
„Určitě by se peníze pro zdravotníky našly, kdyby zdravotnictví začalo být transparentní a kdyby se nakupovaly transparentně hlavně přístroje a všechny ostatní vstupy. Jsme kritizováni trvale Evropskou komisí, že české zdravotnictví je zkorumpované a netransparentní,“ shrnul Babiš.
20.11.2014zdroj: ČTK