Na konci února tohoto roku jsem publikoval článek na téma protikuřáckých návrhů zákonů, které se před tím objevily v Poslanecké sněmovně: https://www.ozdravotnictvi.cz/komentare/jak-neomezit-koureni/

Kouření/ilustrační foto

Tehdy jsem vyjádřil pochybnosti nad tím, zda je snaha omezit kouření myšlena doopravdy. Napsal jsem o dvou možných scénářích. Buď „existuje upřímná snaha kouření omezit, jen se předkladatelé musí domluvit na technických a procesních detailech. Nebo se jedná pouze o divadlo, které opět k ničemu nepovede. Události následujících týdnů nám napoví, která naše domněnka je správná.“

A varianta „divadlo“ se jeví jako čím dál více pravděpodobnější. Nacházíme se na počátku prosince a návrhy dosud neopustily poslaneckou sněmovnu. Ba co více, projednávání se neustále komplikuje. Třeba naposledy páni poslanci učinili významný objev, o kterém zřejmě ještě před nedávnem neměli sebemenší tušení: V malých vesnicích často existuje jen jedna jediná hospoda! A díky zákazu kouření v ní by místní štamgasti přišli místo, kde si chodí pravidelně vykouřit svou dýmku a zároveň se společensky pobavit.

Podle sdělovacích prostředků se z tohoto důvodu rodí pozměňovací návrhy. V obcích do 500 obyvatel s jedinou hospodou by mohl starosta rozhodnout, zda v ní bude úplný zákaz kouření platit. Podle jiného návrhu by pak pro obce do 500 obyvatel platila plošná výjimka z tohoto zákazu automaticky. Jak se přišlo na onu magickou hranici pěti stovek, to zatím nikdo nevysvětlil. Patrně se v nejmenších obcích nemusí chránit zdraví tak razantně, jako ve všech ostatních. Nebudou se však kuřáci ve vesnici např. s 508 lidmi cítit ukřivděně?

Možná by se páni poslanci, kteří rádi cestují po světě, mohli podívat do zemí, kde zákaz kouření v hospodách funguje už nějakou dobu. To by byla užitečná pracovní cesta. Zjistili by, že i v malých obcích hospody nezanikly. Pouze kuřáci, stejně jako ve městech, si chodí zakouřit ven. Pak se zase vrátí a pokračují v pití alkoholických nápojů, konverzaci či sledování sportovního přenosu. Ani jedna z těchto třech činností nepoškozuje zdraví těch, kteří se jí nechtějí přímo účastnit.

Ať už dopadne hlasování o pozměňujících návrzích jakkoli, projednávání protikuřáckého zákona se prodlouží. Přitom za deset měsíců se návrh posunul jen o málo. Mé varování, že nezačne platit od počátku příštího roku, jak slibovali předkladatelé, se vyplnilo.

14.12.2015

autor:


Další články

Na přehled všech komentářů